ایجاد ساختارهای مرتبط با تغییر اقلیم در ضوابط شهرسازی اصفهان

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان گفت: با توجه به تغییر اقلیم در شهرها، شهرداری اصفهان در راستای شعار «سازگارسازی شهرها برای تاب آوری اقلیمی»، با انجام اقداماتی مانند نصب آبگرمکن خورشیدی و سلول های فتوولتائیک بر اساس گروه بندی ساختمان و استفاده از آب خاکستری، برای ایجاد ساختارهای مرتبط با تغییر اقلیم گام برداشته است.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، وحید مهدویان با اشاره به شعار روز جهانی شهرها در سال 2021 مبنی بر «سازگارسازی شهرها برای تاب آوری اقلیمی» اظهار کرد: شهرهای تاب آور شهرهایی است که قادر به جذب، تطبیق، تغییر و آمادگی برای استرس‌ و شوک‌ های آینده برای دستیابی به توسعه پایدار، رفاه و رشد دربرگیرنده باشند؛ سیستم شهری در برابر همه تهدیدات قابل پیش بینی و غیرقابل پیش‌ بینی آسیب‌پذیر است و هر گونه شوک به سیستم‌ های پیچیده، پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی و نهادی خواهد داشت.

*تدوين ضوابط طراحي پايدار و اقليمي ساختمان ‌هاي شهر اصفهان   

وی ادامه داد: طی دهه ‌های اخیر افزایش مصرف انرژی‌ فسیلی، تولید گازهای گلخانه‌ای و دیگر آلودگی‌ های محیط زیستی، منجر به ایجاد معضلاتی از قبیل پدیده تغییر اقلیم در مقیاس جهانی شده است، همچنین با توجه به اینکه بخش ساختمان یکی از بخش‌های اصلی در مصرف انرژی، انتشار گازهای گلخانه‌ای و تولید آلودگی‌ است، در اکثر کشورهای جهان مقررات و استانداردهای مصرف انرژی برای ساختمان‌های با کاربری‌ مختلف تدوین شده که کاهش قابل ‌ملاحظه مصرف انرژی را به دنبال داشته است. 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان تصریح کرد: در مواجهه با اين مسئله، پروژه «مطالعات و تدوين ضوابط طراحي پايدار و اقليمي ساختمان ‌هاي شهر اصفهان» با هدف شناسايي ميزان مصرف انرژي و پتانسيل‌ صرفه جويي انرژي به تفكيك تيپ هاي ساختماني و تهيه اطلاعات اقليمي براي مناطق مختلف و ريزپهنه‌ هاي اقليمي شهر اصفهان انجام شده است.

وی بیان کرد: استخراج پتانسيل‌ اقليم شهر اصفهان براي دستيابي به كاهش مصرف انرژي از روش‌ هاي فعال و غيرفعال، تعيين راهكارهاي كاهش مصرف انرژي ساختمان ها با توليد انرژي از منابع تجديدپذير در ساختمان، تعيين راهكارهاي كاهش نياز انرژي ساختمان‌ ها با استفاده از طراحي شهري و طراحي معماري و نيز تدوين ضوابط فراگير بهره‌ وري انرژي در ساختمان ها از دیگر اهداف پروژه «مطالعات و تدوين ضوابط طراحي پايدار و اقليمي ساختمان ‌هاي شهر اصفهان» است.

مهدویان با بیان اینکه ایجاد ساختارهای اجرایی ضوابط محیط زیستی و اقلیمی، مورد توجه معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان بوده است، گفت: برای این اقدام مصوباتی به صورت الزام و یا تشویق در اجرای آبگرمکن خورشیدی و سلول های فتوولتائیک بر اساس گروه بندی ساختمان یا نوع کاربری و بهره گیری از بازیافت آب های خاکستری در مراجع ذی صلاح تصویب شده است.

*شناسایی پهنه های درگیر جزایر گرمایی در اصفهان

وی افزود: یکی از نگرانی های مهم سیاستگزاران مدیریت شهری، افزایش مداوم درجه حرارت شهرها تحت عنوان جزیره حرارتی شهری است که با توجه به این دغدغه یکی از اقدامات شهرداری اصفهان شناسایی پهنه های درگیر جزایر گرمایی و ارائه راهبردهای کاهش اثرات اقلیمی این پدیده بوده است. 

معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: تشخیص علت ریشه ای مشکلات و اثر جزیره حرارتی شهری با در نظر گرفتن اثرات جزیره حرارتی در تمام جنبه های محیط های شهری در اصفهان صورت گرفته و به راهکارهای کاهش اثرات این پدیده دست پیدا کردیم. 

وی اضافه کرد: با توجه به شعار جهانی روز شهرها سال 2021، ایجاد جوامع زیست پذیرتر در میان سیاست گزاران، برنامه ریزان و شهروندان ضرورت دارد و جوامع زیست پذیر می توانند مزایا، فرصت های متعدد و برخورداری از زندگی با کیفیت را از طریق حفظ و بهبود کیفیت محیط زیست شهری در اختیار شهروندان قرار دهند.کد محتوا 41058

برچسب ها